Mellisdags

Vad kostar en färdigpackad matkasse egentligen?

Här berättar vi allt du behöver veta om vad en färdigpackad matkasse kostar och vad som påverkar priset.

Vad kostar en färdigpackad matkasse?

Att köpa hem färdigpackade matkassar med recept kostar i regel mellan 300–1 000 kr per vecka. Priset beror främst på hur många rätter som ingår, vilka rätter som ingår och vilken matkasseleverantör du väljer. Snittpriset för matkassar och recept för 4 personer med 4 rätter per vecka är cirka 800 kr.

3 faktorer som påverkar priset

  1. Val av matkasseföretag
  2. Hur många rätter som ingår
  3. Vilka typer av rätter som ingår

1. Val av matkasseföretag

De olika matkasseföretagen tar ut olika priser, och det är även vanligt att vissa matkasseföretag erbjuder rabatter som ger ett billigare pris, som antingen är tillfälliga eller permanenta.

Det finns ett tjugotal olika matkasseföretag att välja på såsom Linas Matkasse, Coop, Hello Fresh, Mathem och Årstiderna. En resurs för att jämföra matkassar mot varandra är jämförelseportalen Matkasse.com.

2. Hur många rätter som ingår

Ju fler rätter du lägger till i dina matkassar desto mer kostar det. Du betalar i regel lite mindre per rätt ifall du beställer fler rätter per vecka, men trots det stämmer formeln: Ju fler rätter du beställer, desto mer måste du betala.

Totalpriset för matkassarna ökar alltså ifall du lägger till fler rätter per vecka, men styckpriset per rätt blir lägre och lägre ju fler rätter du lägger till.

3. Vilka typer av rätter som ingår

Det finns rätter som är billiga och rätter som är desto dyrare. I regel är matkassar såsom "enkla matkassen" och "prispressade matkassen" billigast medan "helgkassen" och matkassar med extra mycket kött oftast är desto dyrare. Det som gör att priset skiljer sig är främst att priset på råvarorna är olika högt för olika matkassar.

Vanliga frågor

Hur mycket kostar en ekologisk matkasse?

En ekologisk matkasse kostar vanligtvis något mer än en standardmatkasse, och har ett normalt pris på mellan cirka 600–1200 kronor per vecka. Priset ovan är räknat på 4 rätter per vecka åt 4 personer, alltså totalt 16 portioner.

Vad ingår i priset för en matkasse?

I priset för en matkasse ingår frakt till dörren, receptblad och råvaror. Kryddor ingår i regel inte och är något matkasseleverantören förväntar sig att du har hemma.

Läs mer: 5 viktiga fördelar med matkassar

Emma

Emma tillagar och skriver alla recept, och hon tar även alla bilder. Drivet för bakning och matlagning har funnits länge. Hon är mycket nöjd över att nu få dela med sig av sina recept.

Dela artikeln

cross-circle